Digital twin – poznaj jego zastosowania

Digital twin – poznaj jego zastosowania

11 października, 2022 0 przez Redakcja

Rozwój jest niezbędnym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa, jednak nie da się ukryć, że bardzo często wiąże się z dużymi kosztami. Jakakolwiek pomyłka we wdrażaniu optymalizacji procesów wewnątrz zakładu przemysłowego, może spowodować duże straty. Dlatego tak ważne jest, aby na etapie planowania modyfikacji, cieszyć się wsparciem odpowiednich narzędzi. Digital twin jest nieocenionym wsparciem dla menadżera zakładu. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób może przyspieszyć zwiększenie poziomu automatyzacji w obrębie firmy.

Digital twin – narzędzie do testowania

Wirtualne odwzorowanie rzeczywistości – tak można by określić, czym jest digital twin. Ta ogromna baza danych stanowi cyfrowe odbicie realnie istniejących stanowisk pracy, linii produkcyjnych, magazynów czy całej przestrzeni, którą obejmuje zakład. Sprawia to, że taka makieta staje się idealnym polem do testowania różnych scenariuszy. Dane gromadzone są w czasie rzeczywistym, a zatem łatwo jest śledzić to, co dzieje się w zakładzie i kolejne hipotezy weryfikować na podstawie aktualnych danych. W ten sposób można znaleźć sposób na naprawę bieżących problemów oraz wprowadzenie licznych usprawnień, bez konieczności eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami w przestrzeni rzeczywistej, a co za tym idzie, bez kosztów takich działań. Jest to ogromna oszczędność dla firm, a także szansa na znalezienie licznych sposobów podniesienia efektywności pracy.

Digital twin – jak to działa?

W jaki sposób coś takiego jak digital twin może funkcjonować? Cyfrowy bliźniak powstaje przede wszystkim przez dokładne zbieranie danych. Są to dane historyczne, czyli informacje o stanowiskach, pracownikach, liniach produkcyjnych oraz pozostałych elementach, które składają się na obraz przedsiębiorstwa w przeszłości. Drugim rodzajem będą dane rzeczywiste, które kolekcjonowane są w czasie rzeczywistym. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://dbr77.com/digital-twin. Warto sprawdzić, czego możemy spodziewać się po cyfrowym bliźniaku i jak może nam pomóc.