Nauka języków obcych — dlaczego jest tak ważna?

Nauka języków obcych — dlaczego jest tak ważna?

20 czerwca, 2022 0 przez Redakcja

Zdecydowana większość z nas już w dzieciństwie miała swoją pierwszą styczność z językiem obcym. Z reguły z angielskim lub niemieckim. Nie jest to oczywiście nauka, która ma nam zapewnić pełną biegłość językową, a bardziej poszerzyć ogólne umiejętności poznawcze. Udowodniono, że im młodszy jest człowiek, tym naturalniej i łatwiej przychodzi mu nauka języka.
Język jest żywy i ciągle ewoluuje, słowa pojawiają się i znikają z dnia na dzień. Dzięki znajomości języków obcych jesteśmy w stanie nie tylko porozumieć się z większą ilością ludzi, ale też poszerzamy własną wiedzę oraz światopogląd. Ma to, więc same zalety.

Język uczy kultury — różne języki stosują rozmaite słownictwo i kierują się własnymi zasadami. Tak na przykład w języku koreańskim stosuje się tzw. honoryfikatywność. W uproszczeniu znaczy to, że nawet chcąc powiedzieć dokładnie to samo, w inny sposób zwrócimy się do sprzedawcy w sklepie, a w inny do znajomego z pracy. W przypadku, w którym korzystamy z translatora, jest spora szansa, że kogoś nieumyślnie urazimy. Znane nam książki dla dzieci często zaczynają się od słów „Dawno, dawno temu..”, te koreańskie natomiast słowami “Za czasów, kiedy tygrysy paliły fajki..”. Dlaczego tak jest? Tego dowiemy się nie tylko poprzez poznanie języka, ale i jego historii. Poznawanie języka jest też, więc poznawaniem kultury danego kraju. Przy pomocy technologii znacznie łatwiej jest nam porozumiewać się z innymi bez znajomości języka, należy jednak pamiętać, że nigdy nie będzie to tak samo naturalne, jak zwykła rozmowa. Szczególnie jeśli myślimy o wyprowadzce do miejsca, w którym językiem natywnym jest inny niż nasz. Musimy być świadomi, że podstawą pełni aklimatyzacji są wartościowe relacje z drugim człowiekiem.